ВЪЗДЕЙСТВИЕТО НА COVID-19 ВЪРХУ БЕЗОПАСНОСТТА НА ДВИЖЕНИЕТО И OБУЧЕНИЕ ЗА МОБИЛНОСТ
Category : Uncategorized
РЕЗЮМЕ
През март 2020 г., в отговор на пандемията от COVID-19, повечето европейски правителства въведоха безпрецедентни ограничения за пътуване и придвижване, включително блокиране, засягащо по-голямата част от населението, и затваряне на детски градини и училища.
За това НАУЧЕТЕ! Бърз доклад ETSC попита членовете на НАУЧЕТЕ! Експертна група как ограниченията, и по-специално затварянето на училища, се отразиха на предоставянето на обучение за безопасност на движението и мобилност в тяхната страна, тяхната работа, свързана с това, и как се адаптираха към него. ETSC също ги попита дали очакват определени елементи, въведени в отговор на ограниченията на COVID-19, да останат в сила след COVID.
Експертите посочиха, че уроците и семинарите по безопасност на движението в училищата трябваше да бъдат отменени в резултат на затварянето на училищата, като по-специално изпитите за велосипедисти и пешеходци не се провеждат през 2020 г. Освен това тестването на нов или преработен материал и оценката на съществуващите учебни материали също трябваше да бъде отложена.
Образователните материали относно безопасността на движението и мобилността бяха все повече дигитализирани в отговор на ситуацията и активно популяризирани сред училища, учители и родители. Няколко държави и организации създадоха дигитални платформи, където образователните материали бяха събрани и представени. В някои страни обучението на учители се проведе виртуално.
Докато училищата преминаха към дистанционно обучение, отделен акцент върху преподаването и наваксването на основните предмети беше отбелязано в няколко страни, което доведе до по-малко деца, получили обучение по безопасност на движението и мобилност през 2020 г.
По отношение на бъдещето мнозинството от експертите смятат, че цифровизацията на обучението по безопасност на движението и мобилност ще продължи след COVID. Няколко експерти обаче очакват връщане към ситуацията преди COVID, тъй като например възможностите за дигитализиране на практически ориентираното образование са ограничени. Някои експерти смятат за хибридно бъдеще, където личното и дигиталното се избират в зависимост от дейността – включително за обучение на учители.
Експертите освен това очакват, че след COVID ще се предлага по-голямо разнообразие от образователни материали. А с навлизането на колоезденето и ходенето пеша по време на блокировките се очаква и фокус върху новите тенденции в градската мобилност в учебните материали.